Kifoz

Prof. Dr. Cüneyt Şar
0212 225 05 65

Kifoz

Yandan bakıldığında göğüs bölgesindeki omurganın eğriliğinin normalden fazla artmasına  kifoz (kamburluk) denir. Normal omurgada 20-40 derece arasında fizyolojik kifoz bulunur. 

Nedenleri

Burada da farklı nedenler söz konusudur. Sık rastlanan Scheuerman kifozu da yine ergenlik çağı sorunlarındandır. Nedeni bilinmeyen bu hastalıkta kamalaşmış omurlar kifotik deformiteye yol açar. Kifozu diğer bir tipi ise yine anne karnındayken omurganın oluşum bozukluğuna bağlı gelişen doğumsal olanıdır. Çok küçük yaşlarda ortaya çıkarak ağır bozukluklara yol açabilir. 

Belirtileri

Gövdeye yandan bakıldığında göğüs bölgesindeki kamburlaşma kolayca farkedilir. Bunun altındaki  bölgede ise bel çukurluğu artmıştır. Ergenlik çağında ağrıya neden olmazken erişkinlerde erken dönemde eğriliğin tepesinde ağrı oluşur. 

Kifozun hastaya etkisi

Eğriliğinin derecesine bağlı olarak vücutta şekilsel bir bozulma söz konusudur . Erişkin dönemde sırt ağrısına yol açar. Eğriliğin altındaki bölgede bel çukurluğunun artmasına bağlı olarak bel ağrıları ortaya çıkabilir. Scheuermann kifozunda sinir sıkışma belirtileri genellikle görülmez. Sinir sıkışma belirtileri daha doğumsal kifozların problemidir

Tedavi prensibi

Scheuermann kifozunda büyüme çağında eğriliğin ilelemesini önlemek amacıyla korse tedavisi uygulanabilir. 70 dereceyi aşan eğrilikler cerrahi tedaviye alınır. Tedavinin şekli skolyozda olduğu gibidir.